BİZDEN HABERLER

  • ANASAYFA
  • BİZDEN HABERLER
  • Diş Teli Takanlar İçin Ağız Bakım Önerileri
Diş Teli Takanlar İçin Ağız Bakım Önerileri

Diş Teli Takanlar İçin Ağız Bakım Önerileri

Ortodonti tedavisi boyunca ağız, diş ve diş teli bakımına son derece özen gösterilmelidir. Ağız, diş ve diş teli temizliği, ileride meydana gelebilecek her türlü diş eti iltihaplanmalarına, diş çürüklerine ve ağız kokusu gibi problemlerin önlenmesine yardımcı olur.

Dişlerinizi düzenli fırçalayın.
Ortodonti tedavisi gören ve diş teli kullanan her hasta, günde iki kere düzenli olarak dişlerini fırçalamalıdır. Dişler temizlenmediği takdirde bakteriler braket ve tellerin üzerine birikerek olumsuz sonuçların doğmasına yol açar. Diş taşı ile başlayan problemler diş eti iltihaplanmaları ve çürüklerle devam eder ve dişlerin kaybedilmesine neden olur.

Arayüz fırçaları, diş ipi ve gargara kullanın.
Ortodonti tedavisi gören hastalar, mutlaka ortodontistlerinin önerdiği diş fırçalarını tercih etmelidir. Bu diş fırçaları, yumuşak uçlu, baş kısmı küçük fırçalardır. Diş fırçasının yanı sıra diş aralarının hijyenini sağlayabilmek adına arayüz fırçaları kullanılmalıdır. Ek olarak diş ipleri ve ağız gargaraları da tercih edilebilir.

Diş teli tedavisinde beslenme alışkanlıklarına dikkat etmelisiniz.
Braketlerin zarar görmemesi ve ortodontik tedavi süresinin aksamaması için beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmelidir. Gıdalar sert şekilde ısırılmamalı, yiyecekler keserek ya da koparılarak küçük parçalar halinde yenmelidir. Elma, havuç, patlamış mısır, ekmek, pide ve pizza gibi sert gıdalar dikkatli şekilde tüketilmelidir. Şeker, sakız, lokum, jelibon ve karamel içerikli gıdalar tüketilmemelidir.

Erik, zeytin ve kiraz gibi meyvelerin çekirdekleri çıkartılarak yenilmelidir. Astli içeceklerden kaçınılmalıdır. Fındık, fıstık gibi kabuklu ve sert çerezler yenmemelidir.

Randevulara uyum sağlamalısınız.
Ortodonti tedavisi, disiplin ve sabır isteyen bir süreçtir. Ortodontistinizin belirlediği aylık rutin kontrol seanslarınızı aksatmamaya özen göstermelisiniz. Ancak hasta - hekim işbirliği ile tedavide istenilen başarı elde edilebilir. Ortodontistinizin vermiş olduğu elastik veya pekiştirme apareyleri mutlaka istenilen süre dâhilinde kullanılmalıdır.

23-10-2018 | Okuma : 67

Tüm Haberler