BİZDEN HABERLER

  • ANASAYFA
  • BİZDEN HABERLER
  • Hamilelikte ağız bakımı nasıl yapılır. ?
Hamilelikte ağız bakımı nasıl yapılır. ?

Hamilelikte ağız bakımı nasıl yapılır. ?

Hormonlarda meydana gelen değişimlerden dolayı dişeti dokusunda etkilenmeler meydana gelir. Bakteri plağını kontrol altında tutabilmek için günlük diş fırçalama ve diş ipi kullanımına ekstra özen göstermek çok büyük önem taşır. Hamilelikten önce var olan dişeti hastalığı hamilelik döneminde gelişen hastalığın şiddetini ve ciddiyetini etkileyebilir. Eğer ağız bakımı da yeterli değilse dişeti iltihabının şiddeti artar.

Şekerli gıdalara aşerme ve ilk aylarda görülen bulantı ve kusmalardan sonra annenin ağız bakımına yeterince özen gösterilmemesi gibi nedenler de çürük oluşumunu arttırabilir.

Hamilelikte dental işlemler 3.-6. aylar arasında rahatlıkla yapılır iken ilk ve son 3 aylık periyotlarda bazı sıkıntılar doğabilmektedir. Ayrıca tüm hamilelik sürecinde röntgen çekilmesi mümkün olduğunca kaçınılan bir işlem olduğundan bazı dental prosedürlerin yapılması ertelenebilir. Eğer planlı bir hamilelik ise yapılabilecek en doğru yaklaşım hamilelik öncesi diş ve diş eti tedavilerinin yapılması ve kontrolüdür.

29-03-2018 | Okuma : 47

Tüm Haberler