Periodontoloji

Periodontoloji

Dişler ve dişlerin etrafında bulunan dokuların sağlık ve hastalıktaki durumlarını inceleyen, bu dokularda meydana gelen doku kaybı, hissizlik, ağrı gibi teşhisini koyan, tedavisi ve tedavi sonrasında elde edilen sağlığın korunmasını amaçlayan bir dişhekimliği dalına periodontoloji denir.

 

Çene cerrahisi başta ağız ve dişlere bağlı kistler tümörler gibi patolojilerin yanı sıra diş ve çene kırıkları çene kemiği içinde gömük kalmış dişlerin çıkartılması veya sürdürülmesi, protez yapımına yardımcı olmak için ağzın sert ve yumuşak dokuların tedavisinde karşımıza çıkmaktadır. Çene-yüz bölgesi ağrıları, alt çene eklemi hastalıkları tükürük bezi rahatsızlıkları da çene cerrahisinin üstüne çalıştığı alanlardandır.

Periodontoloji Tedavisi Nasıl Olur?

Periodontoloji tedavisinde çeşitli  önemli aşamalar ön plana çıkar. Genel olarak baktığımızda periodontoloji tedavisinde uzman hekimler tarafından gerçekleştirilen tedavi aşamaları aşağıdaki gibidir;

  • Hastalığın tanısının belirlenmesi
  • Hastalık ve ağız bakımı ile nelerin eksik olduğunun hastaya bildirilmesi
  • Profesyonel temizlik ile ağız ve dişlerin tamamen temizlenmesi
  • Antibiyotik tedavisi ile ağızdaki bakterilerin ortadan kaldırılması
  • Cerrahi tedavi ve uygulamalar
  • Tamamlayıcı ve destekleyici tedavi

Hastalığın Teşhisi

Periodontoloji tedavisi sırasında en önemli aşamalardan biri hastalığın doğru teşhisidir. Gazident Kliniğimizde hastalık konusunda doğru bir tanı konması için hastadan ön bilgi alınır, daha sonra klinik muayene ve radyografik değerlendirmeler ile ilgili çeşitli bilgiler gözden geçirilir. Bunun ardından tedavi için ne gerekiyorsa o aşamaya geçilir.

Danışma Talebi